
Контраоферта – да я приема или не?
Търсенето на нова работа е вълнуващо. Независимо дали търсите ново предизвикателство в кариерата си или просто искате промяна на работната среда, новата кариерна възможност може да промени живота Ви. По време на процеса често възниква необходимост от взимането на трудни решения. Още по-сложно става, ако настоящия Ви работодател Ви предложи контраоферта. Вие вече сте взели решение да напуснете и изведнъж се появяват нови условия за обмисляне. Идеята да получите повече пари, допълнителни ползи или повишение може да е изкушаваща, но наистина ли си струва?
Някои компании никога не предлагат контраоферта на напускащите си служители. Други – винаги го правят. Статистиките показват, че
около половината от предприелите промяна в кариерата ще получат контрапредложение
- 80% от търсещите работа, приели контраофертата на настоящия си работодател, напускат компанията в рамките на 6 месеца. До една година този процент е увеличава до 90%
- Контраофертите рядко са свързани със служителя, а по-скоро с опита на работодателя да защити бизнеса си.
Какво всъщност е контраоферта?
Решението да напуснете работа и да започнете ново начинание е важно и често изисква месеци подготовка. Когато най-накрая получите дългоочакваното предложение, може да Ви изглежда, че целта е постигната и процесът е приключил. Подавайки заявление за напускане обаче, се сблъсквате с контрапредложението на работодателя Ви. Той предлага повишение на заплатата, допълнителни придобивки или по-висока позиция, за да останете в компанията.
Контрапредложението може да изглежда като отлична възможност. Вече познавате компанията, работните процеси и хората, а ви предлагат и нещо в повече. Но приемането му не е решение, което трябва да се взема лекомислено, тъй като често контраофертата не така идеална, както изглежда.
Защо работодателят би предложил контраоферта?
Преди да решите дали си струва да приемете контрапредложение, трябва да разберете защо работодателят Ви Ви го прави. Контраофертите може да изглеждат като комплимент и признание за професионализма Ви, но истината е, че почти винаги те не целят да запазят Вас, а бизнеса. Какво имаме предвид? Замяната на служители изисква време и е свързана с финансови разходи. Например замяната на мениджър на високо ниво струва 200% от годишната му заплата. При по-ниските позиции разходът е по-малък, но също не е за пренебрегване. Ако заемате роля, която е трудна за попълване поради специфични умения и квалификация, позицията Ви може да остане свободна месеци наред. Следователно, често контраофертата няма нищо общо с това колко Ви ценят като служител, а е по-скоро мярка за спестяване на разходи.
Струва ли си да приемете контраоферта?
Едно контрапредложение може значително да обърка Вашите планове. В момента, в който сте готови да продължите напред, се появява нещо ново, което трябва да обмислите внимателно. Важно е да прецените плюсовете и минусите, преди да вземете крайно решение.
Някои от плюсовете могат да бъдат:
-
Не е нужно отново да преминавате през това да бъдете „новаци“ в работата.
-
Не е нужно да създавате нови взаимоотношения (лични и служебни).
-
Не е нужно да преживявате стреса от смяната на компанията.
-
Заплатата ви се увеличава, така че ако това е основната причина да подадете предизвестието си – значи печелите.
Някои служители използват контраофертата като тактика, за да накарат настоящия си работодател да им увеличи заплатата и да осъзнае стойността им за компанията. Това е много различна ситуация от действителното желание да напуснат и да намерят нова роля. Когато използвате оставката като начин да получите повече пари за настоящата си позиция, не сте наистина сериозни в намерението си да напуснете.
Минусите:
-
Спомнете си мотивите, подтикнали Ви да търсите нова работа.
Вече сте взели трудното решение да напуснете компанията и зад този избор е имало някои реални причини.Помислете точно защо сте решили да потърсите нова роля и се запитайте дали контраофертата променя нещо. (Например, ако напускате, защото мразите пътуването до работното си място, тогава без значение колко пари Ви предлага Вашият работодател, Вие все така ще трябва да пътувате до работното си място.)
-
Доверието с настоящия Ви работодател ще бъде нарушено и Вашата неопетнена лоялност ще бъде поставена под въпрос.
След като Вашият работодател разбере, че сте решили да напуснете компанията и да отидете другаде, доверието им във Вас може да изчезне завинаги. Дори ако решите да приемете контрапредложението и да останете в настоящата си компания, работодателят Ви може да постави под въпрос Вашата лоялност. Той може да не е склонен да инвестира повече в кариерата Ви в бъдеще от страх, че отново ще решите да напуснете. Когато работодателят Ви мисли, че не сте отдаден на бизнеса в дългосрочен план, това може да има отрицателно въздействие върху развитието на кариерата Ви.
-
Щом Ви ценят толкова много, защо Ви предлагат всичко това точно сега, а не преди месеци?
Наистина ли трябва да заплашвате с напускане всеки път, когато искате да получите увеличение на заплатата или развитие в кариерата?
Ако настоящата ви компания е била в състояние да предложи увеличение на заплатата или повишение, защо не са го направили, преди да решите да напуснете? За повечето от нас е от съществено значение е да работим за компания, която признава стойността на своите служители. Така че, ако е необходимо да подавате предизвестието си, за да получите това, което заслужавате, тогава може би настоящият Ви работодател не е видът бизнес, за който си заслужава да работите.
Ако в контраофертата Ви се предлага повишение, тогава внимателно обмислете дали тази нова роля наистина съществува. Не е необичайно бизнесът да разкрие нова роля като повишение за Вас, за да Ви примами да останете, само за да си даде време да Ви намери заместник. След като старата Ви позиция бъде запълнена, новата Ви роля може да стане излишна, защото вече нямат нужда от Вас.
-
Повече пари по чудо няма да ви направят по-щастливи в работата ви.
След време ще свикнете с новата си заплата и новият си стандарт на живот, а другите „червени лампички“ ще продължат да светят.
-
Може да опетните професионалната си репутация
Никой не иска да бъде лъган и оттеглянето от вече постигнато споразумение никога не би работило във Ваша полза. Новият работодател е прекратил процеса по подбор и е започнал планирането на Вашето пристигане, само за да бъде отхвърлен в последния момент, защото сте приели контрапредложение.
Ако сте работили с кансултанти по подбор, същото важи и за тях - те са положили много упорит труд и отдаденост, за да Ви водят през целия процес. Вашето оттегляне, не само може да доведе до допълнителни разходи за тях, но и да ги злепостави пред бизнеса. Всичко това рефлектира и върху Вашата репутация и може да Ви навреди значително при бъдещо търсене на нови възможности. Вие ще взривите шансовете си да работите в бъдеще в тази компания или с този специалист по подбор, както и има вероятност бизнесът да Ви срещне отново с тези хора на следващото Ви работно място.
В заключение
Никой не познава текущата Ви професионална ситуация по-добре от Вас. Така че, в крайна сметка това решение е единствено Ваше. Но преди да вземете каквото и да е решение, трябва да помислите дълго и упорито какво точно искате. На първо място помислете за причините, поради които сте започнали да търсите промяна. Дали тези причини по чудо ще изчезнат или ще се подобрят, ако Ви плащат повече пари? Бихте ли дори започнали да търсите работа, ако смятахте, че нещо може да се промени към по-добро? Помислете за кариерата си и къде искате да бъдете през следващите няколко години, и как е по-вероятно да постигнете това - като останете на място, което обмисляте да напуснете или като се преместите в нова компания с различни възможности за растеж/кариерно развитие? Помислете за всичко по-горе – може да направите свой собствен списък с плюсове и минуси (оказа се, че списъците са доста полезни) – преди да приемете (или не) контраофертата. Това може да бъде границата между краха и процъфтяването на кариерата Ви.
Използвани материали от:
https://hortoninternational.com, автор Joshua Hollander
https://prmia.org, автор Keeley Fitzsimmons
Редакция: Галина Димитрова